Starostwo Powiatowe w Kazimierzy Wielkiej i Automobilklub Kielecki Koło w Kazimierzy Wielkiej 

zapraszają  na: XIII Rajd Pojazdów Zabytkowych Szlakiem Republiki Partyzanckiej w tym roku szlakiem chrześcijaństwa

 

 

 Program

7.05.2016r.

09,00–Kazimierski Ośrodek Sportowy www.kazimierzakos.pl- próby sprawnościowe          z udziałem dzieci z Domu Dziecka. Złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą patriotyczny zryw  w okresie od  24 lipcu do 12 sierpnia 1944 roku, który zaowocował utworzeniem Republiki Partyzanckiej, obejmującej swoim obszarem ok. 1000 km2 (Proszowice, Nowe Brzesko, Opatowiec, Nowy Korczyn, Kazimierza Wielka, Słomniki, Miechów, Jędrzejów, Pińczów, Wiślica, Skalbmierz).

11,00– Chwalibogowice – miejsce, w którym miał pierwszą swoja pustelnię pierwszy polski święty- Świerad, nauczyciel św. Benedykta (zm. ok. 1034 r. wyświęcony w 1064 r.) www.kazimierzaw.pl . 

12,00-Nowy Korczyn (prawa miejskie w 1258 r.)www.nowykorczyn.pl- klasztor ufundowany w 1257 roku przez Bolesława Wstydliwego i jego żonę św. Kingę, źródełko św. Kingi, Dom Długosza, synagoga, kościół z XVI w.  Kazimierz Wielki w XIV w. ufundował tu zamek.  Król Władysław  Jagiełło w 1404 r zwołał               w Nowym Mieście Korczynie zjazd rycerstwa Korony, a w roku 1409  podejmował posłów krzyżackich wypowiadających Polsce  wojnę.  W 1438 r.   sejmik  obraduje nad przejęciem czeskiej korony. W maju 1439 r. Hińcza z Rogowa w bitwie pod Grotnikami pokonał oddziały husyckie Spytka z Melsztyna (pochowany w Piasku Wielkim), czym zapoczątkował upadek ruchu husyckiego, Na  zjeździe szlachty małopolski  i delegatów wielkopolskich w 1465 r. obradowano nad pozyskaniem środków na walkę z krzyżakami. W 1479 r. wielki mistrz krzyżacki  w Nowym Mieście Korczynie składa królowi hołd lenny. Przed sejmem walnym zbierali się     tu posłowie województw: sandomierskiego, małopolskiego, podolskiego, lubelskiego i wołyńskiego. Za panowania Stefana Batorego pobudowano tutaj  wodociągi            i łaźnie. Spichlerze korczyńskie posiadały własną wagę uznawaną w całej Polsce,   zwaną miarą korczyńską. W 1794 r.  przemarsz wojsk     T. Kościuszki. Wrzesień 1914 r. to  pierwsze walki legionów Piłsudskiego, 24-25 lipca 1944 r. udany atak partyzantów na posterunek żandarmerii po wcześniejszym oblaniu budynku   przy użyciu  sikawki strażackiej ropą  i podpaleniu W pobliskim Starym Korczynie urodził się Bolesław Wstydliwy. Z  Ostrowców pochodził rycerz Jan Nasiana , który zdobył chorągiew krzyżacką w bitwie pod Koronowem. W Uciskowie znajduje się  mogiła 1845  żołnierzy poległych podczas  I wojny światowej. W Strożyskach -kościół z 1378 r. z fragmentami najstarszego w Polsce zegara słonecznego.

14,00– Wiślica (prawa miejskie przed 1326 r.) www.wislica.pl- przez część historyków uznawana za dawną stolicę Państwa Wiślan. Panujący tutaj książe Wiślimir w 880 roku miał przyjąć chrzest o czym wspomina Żywot św. Metodego . W 990 roku Wiślica była obok Krakowa i Sandomierza najważniejszym ośrodkiem na terenie Małopolski. W XI w. Chrobry buduje gród obronny. Dzięki temu Wiślica miała dwa grody obronne- drugi był na wyspie  Regia. Zachowały się fundamenty romańskiego kościoła, który istniał  od drugiej połowy XI w. do końca XIII w. a w  jego wnętrzu znajduje się misa chrzcielna datowana na 880 r.  W  1382 roku zakończono budowę Kościoła  ufundowanego przez Kazimierz Wielkiego. Wewnątrz znajduje się rzeźba Matki Boskiej Łokietkowej z ok. 1300 roku, która w 1966 roku, podczas uroczystości 1000-lecia chrztu Polski była   koronowana przez  prymasa Polski  kard. Stefana Wyszyńskiego i  abp Karola Wojtyłę. W podziemiach można obejrzeć datowaną  na 1175 r.  tzw. płytę wiślicka z napisem „Ci chcą być podeptani aby mogli być wzniesieni do gwiazd”. W 1347 król Kazimierz Wielki ogłosił statuty wiślickie.  W 1382 r. na zjeździe szlachty małopolskiej podjęto posłów węgierskich.  Dzwonnicę i dom dla wikariuszy ufundował  w 1460 r  Jan Długosz. Długosz opisał również mający miejsce w Wiślicy   najsłynniejszy proces karny        z epoki Jagiellonów, który skazał Gniewosza z Dalewic rozgłaszającego o romansie królowej Jadwigi , obyczajem psów, na karę   trzykrotnego odszczekania  kłamstw pod ławą. Budowę wodociągów miejskich rozpoczęto w  roku 1528.  W 1587 r.   odbył się sejm elekcyjny. W pobliskich Gorysławicach kościół z 1535 roku.  Bilety wstępu do Muzeum Regionalnego w Wiślicy dla  grupy min. 20 osób – 8 zł (ulgowy 5 zł).

17.30Tor Kielce  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,   wjazd gratis-    impreza Automobilklubu Kieleckiego, próby sprawnościowe z udziałem tylko samochodów wyprodukowanych przed 1990 rokiem..

20,00- Hotel Pod Jaskółką Tumlin Osowa  (rezerwacja i opłaty indywidualnie)-  tel.  41 3003058, www.podjaskolka.pl.  W lokalu  są komunie, które kończą się ok      godz. 20.  Mamy oddzielny,  ogrodzony, zamykany parking.  Tutaj będzie ognisko (kawa, herbata, kiełbaska, kaszanka, smalec,  ogórek i pieczywo)- 30zł/osobę, płacimy indywidualnie.

          W odległości ok. 5 km znajdują się również :  Pensjonat - Aleksandry Budkiewicz - 41 303 46 28, www.olwo.pl i motel na Torze Kielce – 798118230, www.automobilklub.kielce.pl

.

08.05.

7,30-8,15-Śniadanie.

9,00 -   Zbiórka i przejazd na Święty Krzyż  Po drodze  mijamy Samsonów, gdzie w 1598 roku Jan Caccio postawił najnowocześniejszy na ziemiach polskich piec wytapiający żelazo w postaci płynnej surówki. Zachowały się   ruiny wielkiego pieca wybudowanego z inicjatywy Staszica w latach 1818-22  w ramach Staropolskiego Zagłębia Przemysłowego- odlewanie  ciągłe surówki  o rocznej wydajności 800 ton.  Jako ciekawostkę podaję, że 200 lat temu z inicjatywy Staszica ,  powstała            w Kielcach Szkoła Akademiczno- Górnicza, która była pierwszą uczelnia techniczna w Polsce i siódmą w Europie.  Dalej  mijamy  dąb Bartek i Zachełmie, w którym odkryto sprzed 395 mil lat  ślady wyjścia  z wody tetrapodów.

10.30Święty Krzyż- prastare  miejsce  religijnego kultu. Czczono tutaj bożyszcza takie jak: Świst, Poświst i Pogodę  oraz bożków : Lelum  i Polelum. Z okresu IX-X w. zachowały się kamienne obwałowania  w kształcie podkowy  o długości 1,5 km. Występuje  tutaj magiczna moc- czakram. Bolesław Chrobry sprowadza na Łysiec      w 1006 roku ojców benedyktynów.  W latach 1102 do 1138 Bolesław Krzywousty  funduje klasztor   i kościół, który od XV w. jest pod wezwaniem Świętego Krzyża. Stało się to za sprawą księcia Władysława Łokietka przekazującego  zakonowi w 1306 roku relikwie  drzewa Świętego Krzyża. Od  XVIII w. jest ono przechowywane  w kaplicy Oleśnickich. Za panowania Jagiellonów  Święty Krzyż był najważniejszym  ośrodkiem religijnym w Królestwie Polskim.  Stąd Władysław Jagiełło wyruszył na swoją koronację do Krakowa, a później na bitwę pod Grunwaldem. Zachowały się tu pochodzące z I poł. XIV w, uznawane za jeden z najstarszych utworów polskiej  prozy – Kazania Świętokrzyskie. W 1884 roku rosyjski zaborca przekształca opactwo w ciężkie więzienie. W 1914 roku  Austriacy wysadzają wieżę kościelną (obecnie odbudowaną). W latach1941-1944 Niemcy urządzili tu dla  żołnierzy radzieckich obóz zagłady (zginęło ich ok. 7-8 tys.). Obecnie na Świętym Krzyżu znajduje się klasztor ojców Misjonarzy Oblatów i Sanktuarium Relikwii  Drzewa Krzyża Świętego.

14,00Bieliny-Centrum Tradycji, Turystyki i Kultury Gór Świętokrzyskich www.osadasredniowieczna.eu  Zakończenie rajdu.  

Uwaga: wpisowe  w wysokości 20 zł od pojazdu  zostanie pobrane podczas imprezy. Uczestnicy płacą  również  indywidualnie za: konsumpcję, hotel,  bilety wstępu i ewentualnie ognisko, powyższe ceny mogą ulec niewielkim zmianom. Dzieci i młodzież proszę o zabranie  ważnych legitymacji szkolnych. Jak co roku organizatorzy przygotowali dla uczestników wiele niespodzianek.

Więcej informacji: Marek Krupa   509513300  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. www.kazimierzakos.pl